Особливості біржової торгівлі нафтопродуктами в Україні

Формування вартості на енергоресурси в Україні відбувається на основі котирувань Української енергетичної біржі. Це спеціалізований майданчик, на якому на основі попиту та пропозиції формується чесна та справедлива ціна. Мінекономіки України рекомендує використовувати котирування УЕБ в якості цінового орієнтира на нафтопродукти та природний газ. За посиланням: www.ueex.com.ua/rus/auctions/gas-cost-calculator/ можна отримати інформацію про ринкові ціни на нафтопродукти в Україні в реальному часі.

Як формується ціна на нафту в Україні

Торгівлею нафтопродуктами займається товарно-сировинна біржа. Нафта та нафтопродукти є одним з економічних інструментів. Індекси на них визначаються для термінового ринку. Також для страхування ризиків щодо зміни вартості сировини використовуються розрахункові ф’ючерсні контракти. Вони застосовуються для:

  • нафти
  • дизельного палива,
  • природного газу,
  • інших нафтопродуктів.

Ф’ючерсні контракти також допомагають реалізовувати різні арбітражні і торгові стратегії. Для з’ясування котирувань на нафту на біржах застосовуються так звані еталонні сорти нафти – Brent (нафта з Північного моря, до 70% експортованих видів), WTI (Західно-Техаська), DubaiCrude (для країн Перської затоки) та ін.

Біржові індекси цін нафтопродуктів

Індекси цін на нафтопродукти завжди розраховуються виходячи з того, які договори були укладені в ході біржових торгів на даному ринку. Біржові торги здійснюються на базисах поставки нафтопродуктів найбільших нафтопереробних заводів України та світу. Всі методики розрахунку трейдера доступні. Деякі індекси можуть розраховуватися за позабіржовими аналогами. Однак методики розрахунку ключових індексів приблизно однакові. Вони побудовані на роботі одного принципу: якщо нафтопереробний завод бере участь у розрахунку біржового індексу, значить він присутній й при розрахунку індексу поза біржею.

Основні завдання, які ставить перед собою Українська енергетична біржа, полягають в організації ринку товарів, на якому відбувається формування цін на нафтопродукти, нафту, газ і інші види сировини, щоб це формування було б простим та прозорим. В Україні УЕБ є безумовним лідером. Тут здійснюється продаж не тільки нафтопродуктів, але також різних енергоносіїв, сільськогосподарської продукції, лісів, тощо.